Powrót do strony startowejDodaj do ulubionych

 ProjektyRafała.prv.pl

    Witam wszystkich Serdecznie na Stronie ProjektyRafala.prv.pl
 MOJE
 

PROCES TECHNOLOGICZNY I JEGO PODZIAŁ
Proces technologiczny jest to podstawowa część procesu produkcyjnego związana bezpośrednio ze zmianą kształtu, wymiarów, jakości powierzchni i właściwości fizykochemicznych przedmiotu obrabianego. Funkcją procesu technologicznego jest przekształcenie zbioru cech początkowych Sp przedmiotu w zbiór cech końcowych Sk

gdzie: F - funkcja procesu, Sp- stan początkowy przedmiotu obrabianego,
Sk- stan końcowy przedmiotu obrabianego.
Stan końcowy wyrobu (przedmiotu) można napisać następująco:

gdzie: I - dane identyfikujące rysunek, W - wskazówki specjalne, M - materiał
i obróbka cieplna, G - cechy geometryczne i fizyczne przedmiotu.
Proces technologiczny dzieli się na operacje. Operacje to części procesu technologicznego wykonywane na jednym stanowisku roboczym przez jednego pracownika (lub grupę pracowników) na jednym przedmiocie (lub grupie przedmiotów) bez przerw na inną pracę.
Operacja może być wykonywana w jednym lub w kilku zamocowaniach. Zamocowanie to przyłożenie sił i momentów sił do przedmiotu obrabianego w celu zapewnienia stałości jego położenia podczas wykonywania operacji technologicznej. Operacja może być wykonywana w jednej lub kilku pozycjach. Pozycja to określone położenie przedmiotu ustalonego i zamocowanego w uchwycie podziałowym lub na stole podziałowym względem narzędzia, przy jednym zamocowaniu.
Podstawowym składnikiem operacji jest zabieg. Jest to część operacji technologicznej wykonywana za pomocą tych samych środków technologicznych
i przy niezmienionych parametrach obróbki, zamocowania i pozycji. Zabieg jest wykorzystywany przy kalkulacji czasu obróbki i można w nim wyróżnić przejścia - zdjęcie kolejnych warstw materiału.
Każda operacja lub zabieg wymaga wykonywania określonych czynności. Np. dla toczenia na tokarce można wymienić czynności:

    1. zamocowanie przedmiotu,
    2. uruchomienie tokarki,
    3. dosunięcie noża,
    4. ustawienie go na określoną średnicę,
    5. włączenie posuwu,
    6. odsunięcie noża,
    7. zatrzymanie tokarki,
    8. odmocowanie przedmiotu, itd.

Każdą czynność można podzielić na ruchy elementarne, np. włączenie posuwu składa się z następujących  ruchów elementarnych:

    1. uchwycenie dźwigni,
    2. przestawienie dźwigni.

Pojęcia czynności i ruch elementarny są bardzo istotne w produkcji seryjnej, wielkoseryjnej i masowej - do analizy czasowej.

 O MNIE

 TEORIA
 LINKI
  KONTAKT
E-mail: rip1000@poczta.fm
 GG: 2137924